Perníčky se u nás dělaly vždycky, většinou dvakrát v roce - na Vánoce a na Velikonoce. Co se týká zdobení, používám klasickou bílkovocitrónovou polevu a zdobím pevným igelitovým pytlíkem.
Také je dobré, i když to v některých receptech není, přidat cca dvě lžíce kakaového prášku, aby měly perníčky tmavší barvu a více kontrastovaly s bílou polevou.
- Příprava těsta
- Ve větší míse rozmícháme 6 celých vajec s 300g moučkového cukru a přidáme 200g tekutého vlažného medu, 100g rozpuštěné Hery, pro kypření nezapomeneme na jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Přidáme jednu polévkovou lžíci směsi mletého koření následujících druhů: skořice, hřebíček, anýz, fenykl, badyán. Za stálého míchání přidáváme asi 1kg hladké mouky sypané přes síto
- Pečení
- Těsto vyvalujeme po částech na dostatečně pomoučněném vále a vykrájené tvary klademe na plechy vyložené pečícím papírem. Troubu předehřejeme a perníčky pečeme při teplotě 165 – 175 °C. Po vytažení z trouby ihned ještě za horka potíráme perníčky rozšlehaným vajíčkem.
- Další recept:
- 2 vejce
- 20dkg cukru
- 2 dcl oleje
- 2 polévkové lžíce medu
- 1 polévková lžíce perníkového koření
- 1 lžíce sody
- 50 dkg hladké mouky
- na tmavý perník 2 lžíce kakaa
Vše smíchat v míse vařečkou, přisypat mouku a na vále zpracovat. Zabalit do vlhké utěrky nebo igelitu a uložit do ledničky do druhého dne. Po upečení jsou perníčky již krásně měkké a nemusí se péct dlouho dopředu.
Poleva
1 bílek, 15 dkg cukru, 4 kapky citrónové šťávy
Cukr nejlépe prosít a potom šlehat, šlehat a šlehat.
Žádné komentáře:
Okomentovat